آموزش سبقت گرفتن در جاده ۲ طرفه

ممکن است حرکت کردن پشت ماشینی که آرام می‌ راند خسته‌کننده باشد و شما بخواهید از او سبقت بگیرید ، اما باید حواستان باشد که این کار را مخصوصاً در جاده‌های دوطرفه باید با احتیاط کامل انجام دهید ، زیرا این‌گونه تصادفات اصولاً شدید هستند.

آموزش سبقت گرفتن در جاده ۲ طرفه

ممکن است حرکت کردن پشت ماشینی که آرام می‌ راند خسته‌کننده باشد و شما بخواهید از او سبقت بگیرید ، اما باید حواستان باشد که این کار را مخصوصاً در جاده‌های دوطرفه باید با احتیاط کامل انجام دهید ، زیرا این‌گونه تصادفات اصولاً شدید هستند.

یک‌‌شنبه، ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۶:۰۲

به علائم و خط‌کشی‌ها دقت کنید که سبقت گرفتن در محل موردنظر مجاز باشد . علائم اطراف جاده را بررسی کنید تا بفهمید که می‌توانید سبقت بگیرید یا خیر ؟ البته می‌توانند به لاین وسط جاده نیز توجه کنید .

اگر خط ممتد بود ، یعنی شما مجاز به سبقت گرفتن نیستید .

اگر خط مقطع ( بریده‌بریده ) بود ، شما می‌توانید در این محل‌ها سبقت بگیرید .

هشدار : این علائم را الکی نگذاشته‌اند ، حتی اگر دید خوبی داشتید نیز در این محل ها سبقت نگیرید .

چگونه شرایط را بررسی کنیم ؟

شما باید جاده را خوب بررسی کنید تا بتوانید سبقت بدون خطری داشته باشید . حواستان به مواردی مانند : سربالایی و تپه ، پیچ‌ها ، چراغ راهنمایی و رانندگی و ریل قطار باشد .

دیگر مواردی که باید مدنظر داشته باشید:

۱ – تونل‌ها ، پل‌ها و پل‌های بلند و طولانی می‌توانند دید شمارا مسدود کنند . اگر این‌گونه موارد را در جلوی خود دیدید ، صبر کنید تا از آن‌ها عبور کرده سپس سبقت بگیرید .

۲ – روی سربالایی سبقت نگیرید . سربالایی شتاب ماشین را به‌صورت قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و باید این را مد نظر داشته باشید . بنابراین صبر کنید تا به جاده صافی برسید ، سپس سبقت بگیرید .

۳ – حواستان به ورودی‌های جاده نیز باشد ، زیرا ممکن است از آن‌ها ماشین داخل جاده شود که شما حساب آن را نکرده باشید .

۴ – اگر هوا بارانی ، برفی یا دارای مه است در لاین خود بمانید . در این وضعیت‌ها دید شما کاهش پیداکرده و سبقت گرفتن برای شما سخت خواهد شد .

۵ – در جاده‌های برون‌شهری حواستان به حیوانات باشد ، شما در شب می‌توانید با توجه به بازتاب نور از چشمان آن‌ها ، حیوانات را تشخیص دهید .

ترافیک اطراف را بررسی کنید . به لاین دیگر ( جلو ) نگاه کنید و ماشین‌های پشت سر را نیز بررسی کنید ، البته ماشینی که می‌خواهید از او سبقت بگیرید را نیز باید در نظر داشته باشید .

حواستان باشد که در هنگام سبقت گرفتن ماشینی که از جلو می‌آید حداقل ۶۱ متر با شما فاصله داشته باشد . اگر نتوانستید حداقل ۴۰ متر جلوتر جاده را ببینید ، اقدام به سبقت گرفتن نکنید .

قبل از سبقت گرفتن آینه عقب و بغل را نگاه کنید تا فرد دیگری اقدام به سبقت گرفتن نکرده باشد .

مطمئن باشید . درست است که رانندگی پشت سر کسی که آرام رانندگی می‌کند سخت است ، اما اگر ۲۵ کیلومتر زیر حداکثر سرعت جاده در حال حرکت هستند ، سبقت گرفتن منطقی است .

شما برای سبقت گرفتن باید سرعت خود را ۳۰ کیلومتر بر ساعت زیاد کنید ، بنابراین مطمئن شوید که از سرعت مجاز تجاوز نمی‌کنید .

حواستان باشد که محدودیت سرعت می‌تواند به‌صورت قابل‌توجهی ( مثلاً ۵۰ کیلومتر بر ساعت ) کاهش یابد ، که عموماً در جاده‌های نزدیک به شهر این اتفاق می‌افتد .

برنامه پشتیبان داشته باشید . مطمئن شوید که به‌اندازه کافی با ماشین جلویی فاصله‌دارید تا در صورت ناموفق بودن عملیات سبقت گرفتن ، بتوانید به لاین خود برگردید .

برای این کار می‌توانید از قانون ۲ ثانیه استفاده کنید . چیزی ثابت را در نظر بگیرید و پس از گذشتن ماشین جلویی از آن ، شروع به شمارش کنید تا زمانی که خودتان به آن چیزی که نشان کرده بودید ، برسید . این چیز ثابت می‌تواند درخت یا علامت راهنمایی و رانندگی بغل جاده باشد .

به ‌آرامی شتاب بگیرید . حداقل به‌اندازه ۱ ماشین با ماشین جلویی فاصله خود را حفظ کنید . با حفظ فاصله و به‌آرامی رانندگی کنید و اطراف را به‌خوبی کنترل کنید .

نکته : به ماشین جلویی نچسبانید ، در صورت ترمز کردن ماشین جلویی ممکن است به‌سادگی تصادف کنید .

راهنما بزنید . با این کار راننده‌ای که می‌خواهید از او سبقت بگیرید را آگاه کنید . دقیقاً قبل از سبقت گرفتن آینه‌های خود را چک کنید .

به‌آرامی به لاین مخالف وارد شوید . لاین مخالف را خوب نگاه کنید تا مطمئن شوید هنوز هم ماشینی در حال آمدن نیست . اگر ایمن بود ، سریعاً شتاب گرفته اما از سرعت مجاز تجاوز نکنید . شما باید قادر باشید تا به مدت ۱۵ ثانیه مانور بدهید .

سریعاً از ماشین موردنظر سبقت بگیرید . آینه عقب و بغل را ببینید تا موقعیت ماشینی که می‌خواهید از آن سبقت بگیرید را در نظر داشته باشید .

همیشه حواستان به ماشینی که قصد سبقت گرفتن از آن را دارید دقت کنید تا مطمئن شوید که سرعتش را زیاد نکند .

در تمامی مدت فرمان را ۲ دستی بگیرید .

برای برگشت به لاین خود ، دوباره راهنما بزنید . بعدازاینکه به‌اندازه ۲ ماشین با ماشینی که از آن سبقت گرفتید ، فاصله پیدا کردید ، راهنمای خود را بزنید . به‌آرامی دوباره به لاین خود برگردید .

سرعت دلخواه خود را بدون اینکه از سرعت مجاز بیشتر بروید حفظ کنید .

نیم‌نگاهی به آینه عقب داشته باشید تا فاصله بین خودتان و ماشینی که از آن رد شده‌اید را در نظر داشته باشید .

نکات مهم

۱ – هرگز از بغل ماشینی که از شانه خاکی حرکت می‌کند رد نشوید .

۲ – اگر ماشینی در هنگام سبقت وارد جاده شما ، به عقب خود توجه کنید و در صورت امکان سرعت خود را کم کنید تا به پشت ماشینی که میخواستید از آن سبقت بگیرید بروید .

۳ – صدای موسیقی و دیگر حواس‌پرتی‌ها را کاهش دهید ، در هنگام سبقت شما باید ۱۰۰% حواستان به جاده باشد .

۴ – همیشه برای حرکات پیش و روی خود نقشه داشته باشید و در هنگام سبقت در جاده‌های دو لاینه حواستان را خیلی جمع کنید .

هشدارها

۱ – درصورتی‌که شیئی مانند : ماشین ، تپه ، پیچ ، سربالایی و غیره دید شمارا کم کرده است ، سبقت نگیرید .

۲ – حواستان به آب‌وهوا ، مخصوصاً باد باشد ، زیرا می‌تواند سبقت گرفتن را سخت کند .

۳ – در هنگام سبقت گرفتن از موتور و دوچرخه حواستان باشد که از همان لاینی که آن‌ها هستند سبقت نگیرید ، حتی اگر آن لاین خیلی گشاد و بزرگ بود .

۴ – همیشه مراقب حرکات غیرمنتظره رانندگان نامتعارف باشید .

۵ – اگر می‌خواهید از راننده غیرمنطقی‌ای سبقت بگیرید و او نمی‌گذارد . اعصاب خودتان را خورد نکنید و از او فاصله بگیرید .


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...