علت، جلوگیری و رفع خواب آلودگی در رانندگی

خواب‌آلودگی در رانندگی در مواقعی که فردی خواب‌آلود است و اقدام به رانندگی می‌کند گفته می‌شود. درنتیجه این خواب‌آلودگی، راننده ممکن است که دیرتر بتواند واکنش نشان دهد، هوشیاری او کاهش پیدا کند و در فکر کردن او اختلال ایجاد شود. بدترین حالت نیز خوابیدن پشت فرمان است که می‌تواند منجر به تصادفات مرگبار شود.

علت، جلوگیری و رفع خواب آلودگی در رانندگی

خواب‌آلودگی در رانندگی در مواقعی که فردی خواب‌آلود است و اقدام به رانندگی می‌کند گفته می‌شود. درنتیجه این خواب‌آلودگی، راننده ممکن است که دیرتر بتواند واکنش نشان دهد، هوشیاری او کاهش پیدا کند و در فکر کردن او اختلال ایجاد شود. بدترین حالت نیز خوابیدن پشت فرمان است که می‌تواند منجر به تصادفات مرگبار شود.

یک‌‌شنبه، ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۰:۰۹

طبق گزارش اداره ایمنی ترافیک آمریکا ، خواب‌آلودگی علت حداقل ۱۰۰۰۰۰ تصادف و مرگ بیشتر از ۱۵۰۰ نفر در سال است . حدود ۷۱۰۰۰ مورد تصادف مرتبط با خواب‌آلودگی ، جراحت مرگباری به همراه نداشته است . بیشتر افرادی که به دلیل خواب‌آلودگی تصادف می‌کنند ، به خواب‌آلودگی خود در گزارش پلیس اشاره نمی‌کنند ، بنابراین آمار واقعی را نمی‌توان به این سادگی به دست آورد .

حقایقی در مورد خواب‌آلودگی در رانندگی
زمان : تصادفات اغلب در آخر شب و اوایل صبح رخ می‌دهد ، که وقت طبیعی خواب بدن انسان است . همچنین خواب‌آلودگی می‌تواند در اواسط بعدازظهر به اوج خود برسد . در افراد مسن این احتمال بیشتر است که در اواسط بعدازظهر دچار تصادف رانندگی شوند .

سرعت : تصادفات شدید رانندگی به دلیل خواب‌آلودگی اغلب در سرعت‌های بالا در بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها رخ می‌دهد . هرچند ، تصادفات رانندگی به دلیل خواب‌آلودگی در سرعت‌های پایین‌تر نیز رخ می‌دهد .

رفتارهای راننده : در بسیاری از موارد ، رانندگانی که خواب‌آلود هستند برای جلوگیری از تصادف یا استراحت کردن هیچ تلاشی نمی‌کنند و به راه خود ادامه می‌دهند . سعی کنید شما جزو اینگونه افراد نباشید .

عوامل خطرساز
حتی ۱ شب نخوابیدن یا داشتن خواب کم می‌تواند شمارا در ریسک خواب‌آلودگی در هنگام رانندگی قرار دهد ، اما بعضی از افراد در ریسک بالاتری نسبت به دیگران هستند ، مانند مواردی مانند زیر :

مشکلات مربوط به خواب که درمان‌نشده‌اند : بسیاری از افراد دچار آپنه خواب یا حمله خواب هستند که آن را درمان نکرده‌اند . عوارض آپنه خواب ، خواب‌آلودگی شدید در طول روز است . حمله خواب می‌تواند باعث شود که شما ناگهان بخوابید . این بیماری‌ها شمارا در ریسک بالاتری نسبت به خواب‌آلودگی در رانندگی قرار می‌دهد .

شیفت کاری : افرادی که شب‌کار هستند یا شیف کاری آن‌ها چرخشی است ، در ریسک بیشتری نسبت به خواب‌آلودگی در رانندگی هستند . دکترها ، پرستاران ، رانندگان ماشین‌های سنگین ، خلبان‌ها و پلیس‌ها بیشتر دچار این مشکل می‌شوند . خواب‌آلودگی در هنگام رانندگی در این افراد وقتیکه بعد از کار تا خانه رانندگی می‌کنند ، بیشتر است .

عوارض داروها : بسیاری از داروها دارای عوارضی مانند خواب‌آلودگی هستند که افرادی که آن‌ها را مصرف می‌کنند در ریسک بالاتری نسبت به خواب‌آلودگی در رانندگی و تصادفات ناشی از آن ، نسبت به بقیه افراد هستند .

مردان جوان : تصادفات ناشی از خواب‌آلودگی در افراد جوان ، دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی مردان جوان شایع است . این تصادفات بین ساعت ۱۱ شب تا ۸ صبح اتفاق میافتند .

نشانه‌های خواب‌آلودگی
۱ – خمیازه کشیدن

۲ – ناتوانی در باز نگه‌داشتن چشم‌ها

۳ – مشکل در بالا نگه‌داشتن سر

۴ – ناتوانی در به یادآوردن چند کیلومتر رانندگیه قبلتر

۵ – نزدیک شدن زیاد به ماشین‌های اطراف

۶ – جا گذاشتن جاده یا پیچ

۷ – حرکت به سمت لاین های دیگر یا شانه خاکی

جلوگیری از خواب‌آلودگی در رانندگی
پایین دادن پنجره یا بلند کردن صدای آهنگ کمک کمی به شما در جهت هوشیار شدن می‌کند . راه‌های زیر بهتر از هستند :

۱ – قبل از رانندگی ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید .

۲ – از رانندگی در آخر شب بپرهیزید .

۳ – تنهایی رانندگی نکنید .

۴ – در سفرهای طولانی ، چندنفری رانندگی کنید .

۵ – در مکانی امن کنار زده و چرت بزنید .

۶ – از کافئین به‌عنوان یک راه‌حل کوتاه‌مدت استفاده کنید .

۷ – بعد از مصرف کافئین یک چرت کوتاه بزنید تا اثر آن را به حداکثر ممکن برسانید .

۸ – بعد از شیف کاری که دیروقت است ، خودتان رانندگی نکنید .


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...